Makyaj Nedir?

Makyaj, insanın fiziği üstünde çeşitli değişiklik, ekleme, renklendirme gibi çeşitli amaçlı kullanılan çekiciliği ve güzelliği amaçlayan kozmetik ürünlere denir. Bu kozmetik ürünler günümüzde krem, losyon, ruj, parfüm gibi çok kapsamlı bir alana sahiptir. En çok yüz, göz ve dudak bölgesi için kullanılıyor olsa da sadece bu bölgelerle sınırlı değildir. El, vücut, ayak, tırnak ve diğer vücut bölgeleri için de birçok makyaj ve bakım ürünü bulunmaktadır.

Bazı araştırmalara göre makyajın bulunuşu miladdan önce 3500 yılına kadar dayanır. İlk olarak eski Mısırlılar, Yunanlar ve Romalılar tarafından kullanılmıştır. 18. yüzyılda sanayinin gelişmesiyle ve endüstriyelleşmeyle başlayan makyaj ürünleri yapımı günümüzde çok önemli bir sektör haline gelmiştir. Eski çağlarda makyaj ürünleri çeşitli sadece hayvan ve bitkisel kaynaklardan elde ediliyordu. Bu nedenle kozmetik ürünlerine ulaşması zor ve pahalıydı.

Fakat günümüzde teknolojinin gelişmesiyle ve ürün denetimlerinin artmasıyla daha kolay elde edilebilen kimyasal ya da sadece bitkisel organik maddelerden insan cildine hem de doğaya daha az zararlı maddelerden elde edilir hale gelmiştir ve kolay ulaşılabilen, fiyat olarak daha makul olup bir lüks olmaktan çıkmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir