0

Doğru Makyaj Nasıl Yapılır

Makyaj ve makyaj ürünlerinin gelişip çoğalması insan hayatına büyük kolaylık sağlamıştır. Yanlış yapılan makyaj kişiyi kötü görünmesini sağlarken, doğru yapılan makyaj cildin sağlığını kaybetmemesine ve estetik olmasını sağlar. Özellikle son yıllarda makyaj kullanımı kadınlar tarafından git gide artmasından dolayı bilinçsizce makyaj yapılması ve ürün kullanımı git gide artmakta. En önemlisi yüz üzerinde kullanılan bu makyaj ürünleri birçok alerjik reaksiyonlara neden olabilmekte.

Bunlardan kaçınabilmek için yapmamız gereken şeylerden birisi ürünü test edip 72 saat sonunda herhangi bir kızarıklık, tahrişe neden olup olmadığını gözlemlemek ve buna göre kullanmak. Ayrıca makyaj ürünlerinle yatmak cildimize ciddi şekilde zarar verdiğinden dolayı bundan kaçınmak ve her gece yatmadan önce makyajlı bölgeyi tonikli temizleme malzemeleriyle temizlemek ve sonrasında nemlendirmek. Eğer bu işlemi yapılmazsa ciltte yaşlanma, siyah nokta, gözeneklerde tıkanma gerçekleşebilir. Bu nedenle makyajı yapmadan önce cildinizi nemlendirmeli, nemin kurumasını beklemeli ve sonrasında makyajı yapmak en doğru tercih olacaktır. Cildinize uygun olmayan rujlar dudak çatlamasına neden olabilir bunun için nemlendiricili ya da yağ içeren rujlar kullanılması tavsiye edilir. Diğer bir dikkat edilmesi gereken nokta ise mevsimsel faktörlerdir. Uzun süre güneşin altında kalmak, uzun süreli ve kapalı araçta yolculuklar, çok soğuk havada dışarda uzun süre durmak hem makyajınıza hem de cildinize zarar vericektir.

Hijyen açısından ise arkadaşlarınızın makyaj malzemesini kullanmamaya çalışın. Bu yolla bulaşabilecek enfeksiyonlardan kaçınmış olursunuz. Makyaj malzemelerini kapalı olarak muhafaza etmek en doğru seçenektir. Erkenden bozulmasından ve bakteri kapmasını engellemiş olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir