1

Cilt Temizliğinde İlk Adım Tonik

cilt-temizligi

Tonik olmadan cilt temizliği olmaz!

Cilt temizliği tonik kullanmadan olmaz..
Makyaj yapmanın en zahmetli tarafı, özellikle yatmadan evvel temizlenmesinin zorunluluk olması.
Bütün gün iyi görünmenize hizmet eden makyajı temizlemek bazen zor gelse de ihmal etmeyin. Cildinize dinlenmesi için fırsat verin. Makyaj artıklarını yüzünüzden uzaklaştırmak için çok sayıda temizleyici üründen cildinize uygun olanı seçin. Sonra da tonikle temizleme işlemini bitirin.

Toniği yalnızca makyaj temizliğinde değil, cildinizin rutin günlük temizliğinde, sabah akşam kullanmanızda fayda var.

Tonikler cilt bakımının önemli ürünlerinden. Cildinizi ve makyajınızı temizlemek için kullandığınız malzemeleri durular. Temizliği tamamlar, gözenekleri sıkıştırır. “Bunun için neden su yetmiyor?” diye aklınıza bir soru gelebilir. Sular sert olabiliyor. İçeriğindeki yüksek orandaki kalsiyum, yüzde birikmeye ve kötü görünüme yol açabiliyor.

Tonikler ayrıca cildi diğer bakım ürünlerine hazırlıyor. Temizleme ürünleri ciltteki yağ ve suda eriyebilen maddeleri çözüyor. Ancak etkili arınma için bu yetmiyor. Kir ve ölü cilt hücreler gibi erimeyen partiküller tonikle silinerek uzaklaştırılıyor. Temizlik ürünlerinin artıkları da…

HANGİ TONİK HANGİ CİLDE

Tonikler içeriklerine göre, rahatlatıcı, canlandırıcı, arındırıcı, antiseptik özellikler taşırlar. Alkol içeren ve içermeyen türleri vardır. Seçiminizi cilt tipinize göre yapmanız gerekir.

Hafif alkollü tonikler: Genç, yağlı ve akneli ciltlerde fazla sebumu (cilt yağı) temizlemeye, gözeneklerin tıkanmasını önlemeye yarar.

Alkolsüz tonikler: Yağlı olmayan cilt tipleri için uygun. Sebum sorunu olmadığından tonik sadece ölü hücreleri temizler. Kuruma ve pullanmanın önüne geçer.

TEMİZLİKTE SIRALAMA ÖNEMLİ
Toniği mutlaka temizlik işleminden sonra kullanın. Ayrıca:

Nemli makyaj pamuğunu tonikle ıslatın. Yavaşça, hafif ovalayarak cildinizi silin. Eğer pamuk hala makyaj artıklarıyla kirleniyorsa, temizleme işlemi yetersiz demektir. İşlemi tekrarlayın.

Sildikten sonra cildi suyla durulayabilirsiniz. Ya da tonik yüzünüzde kalabilir.

Bakımınızı tamamlamak için nemlendiricinizi sürün. Ardından da diğer bakım kremlerinizi.

Kullandığınız tonik size uygun mu?

Tonikten sonra hafif bir yanma ve ferahlık hissi duymanız normal. Bu his kısa süre sonra kaybolur. Ancak devam ederse, ciltte aşırı kuruma ve gerginlik hissederseniz toniğiniz size uygun değil demektir. Değiştirin.

Sprey tonikler de var

Sprey toniklerin kullanımı kolay. Ancak uzmanların önerisi mekanik temizlik. Yani toniğin, ölü hücreleri ve diğer erimeyen partikülleri temizleyebilmek için pamuğa sıkılarak uygulanması. Hassas cilde sahip olanlar sprey olarak cilde sıkarak da kullanabilirler.

Termal sular kutulandı

Son zamanlarda termal suların sprey formları da tonik gibi, durulama amaçlı kullanılıyor. Cilt temizlendikten sonra püskürtülüyor. Birkaç dakika beklendikten sonra peçeteyle kurulanıyor. Termal sular, akne bakımı, güneşlenme, tıraştan sonra, hassas ciltlerde yatıştırıcı, ferahlatıcı, kızarıklık giderici olarak da işe yarıyor. Bildiğimiz maden sularını da aynı amaçla kullanabilirsiniz.

One Comment

  1. merhaba, internetten tonik araştırıyordum bioder in canlandırıcı ve temizleyici tonik diye bir ürünü çıkmış bilen ve kullanan varmı? Önerileriniz benim için önemli..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir